Ogień

Ogień kojarzy się z żywiołem trudnym do opanowania, wręcz niebezpiecznym. Jednak energię słoneczną można opanować i co więcej, wykorzystać ją w działaniach pro-ekologicznych. Panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zielone wyspy – to pojęcia i zjawiska, które coraz śmielej docierają do naszej świadomości i codziennego życia. Czy można stworzyć samowystarczalne gospodarstwo domowe czy firmę? Okazuje się, że tak. Jak to zrobić opowiedzą bohaterowie filmów spod znaku Ogień.

Proekologiczne działania gmin

Eko-tropiciel odwiedzi „Zagłębie fotowoltaiczne Opolszczyzny”, czyli gminę Skarbimierz. Jak tamtejsze firmy i instytucje korzystają z odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim z paneli słonecznych? Czy można stworzyć samowystarczalny energetycznie budynek? Czy instalacje fotowoltaiczne na dachach instytucji użyteczności publicznej to widok, który już niedługo będzie powszechny?

W kuchni coś dla mięsożerców – grillowany stek z antrykotu podany z masłem czosnkowym. Jednak nie na węglu czy brykiecie, lecz na drewnie. Wszystko przygotowane w sposób ekologiczny i nieszkodliwy dla natury. Czy wysoka wartość energetyczna dania dorówna mocy generowanej przez ogniwa słoneczne?

Proekologiczne działania w rolnictwie

W tym odcinku tropiciel ekologicznych rozwiązań odwiedzi okolice Namysłowa, gdzie funkcjonuje największa w regionie biogazownia rolnicza. Czym faktycznie jest i jaki jest efekt końcowy jej pracy. Czy potrafimy w efektywny sposób wykorzystać biomasę i czy stanowi ona realną alternatywę dla paliw kopalnianych? O tym wszystkim w felietonie.

Popularne przysłowie mówi, że nie należy zasypywać gruszek w popiele. Kucharz pokaże jednak, że pstrąga należy i co więcej, wychodzi z tego pyszna potrawa. Rybie na talerzu towarzyszyć będzie salsa ze świeżych warzyw – ogórka, papryki, czerwonej cebuli oraz awokado. Wszystko to tworzyć będzie pyszną i kolorową kompozycję kolorów i smaków.

Proekologiczne działania podczas wypoczynku

Stobrawski Park Krajobrazowy to niesamowite miejsce na mapie Opolszczyzny. Ogromny rezerwat przyrody kusi odwiedzających różnorodnymi możliwościami wypoczynku, również tego aktywnego. Jednak jak w takim miejscu należy się zachowywać, aby nie przeszkadzać naturze? Czy w takim miejscu można rozpalić ognisko? Przekonajmy się.

Kuchni będzie trochę żywego ognia, żaru, zapachu palonego drewna i trochę smaku dzieciństwa. Przygotowane bowiem zostaną ziemniaki z ogniska, podane z masłem czosnkowym. Kucharz zdradzi również, czy potrawy gotowane na żywym ogniu smakują inaczej, niż te przyrządzone z użyciem domowych sprzętów.

Proekologiczne działania w codziennym życiu

Oszczędzanie energii elektrycznej w naszym codziennym życiu jest niezwykle istotne. W dzisiejszym odcinku wraz z Eko-tropicielem odwiedzimy miejsce, które idealnie wpisuje się w te zagadnienie. Zobaczymy jak funkcjonuje ekologiczny dom. Jakie zastosowano w nim rozwiązania i czy rzeczywiście jest on bezemisyjny.

W Kuchni tym razem coś na słodko. Sernik na zimno, czyli bez użycia piekarnika i co za tym idzie, z minimalnym wykorzystaniem energii elektrycznej. Z nutą pomarańczy oraz chrupiącą skórką karmelową jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych wypieków. Odcinek ten jest dobrym impulsem, abyśmy wszyscy przez chwilę zastanowili się, jak możemy ograniczyć zużycie prądu na co dzień.

Proekologiczne działania małej firmy

Odnawialne źródła energii są coraz chętniej wykorzystywane przez firmy. Jednym z takich przedsiębiorstw jest firma Metalowiec z Namysłowa, która produkuje sprzęt rehabilitacyjny. Znaczną część energii elektrycznej do produkcji pozyskuje się z paneli fotowoltaicznych. Z filmu dowiemy się więcej na temat tej inwestycji.

Dzisiaj w kuchni poczujemy się jak na biwaku. Nasz niestrudzony Kucharz przygotuje zupę gulasz z mięsa kurczaka z warzywami. Przygotuje ją na żywym ogniu, co będzie miało wpływ nie tylko na jej smak, ale przyczyni się również do zmniejszenia zużycia energii. Jeśli tylko mamy taką możliwość, korzystajmy z tradycyjnych metod przygotowywania potraw, gdyż niesie to za sobą dużo korzyści.

image_pdfZapisz do PDFimage_printDrukuj