Ogień

Ogień kojarzy się z żywiołem trudnym do opanowania, wręcz niebezpiecznym. Jednak energię słoneczną można opanować i co więcej, wykorzystać ją w działaniach pro-ekologicznych. Panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zielone wyspy – to pojęcia i zjawiska, które coraz śmielej docierają do naszej świadomości i codziennego życia. Czy można stworzyć samowystarczalne gospodarstwo domowe czy firmę? Okazuje się, że tak. Jak to zrobić opowiedzą bohaterowie filmów spod znaku Ogień.

Proekologiczne działania gmin

Eko-tropiciel odwiedzi „Zagłębie fotowoltaiczne Opolszczyzny”, czyli gminę Skarbimierz. Jak tamtejsze firmy i instytucje korzystają z odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim z paneli słonecznych? Czy można stworzyć samowystarczalny energetycznie budynek? Czy instalacje fotowoltaiczne na dachach instytucji użyteczności publicznej to widok, który już niedługo będzie powszechny?

W kuchni coś dla mięsożerców – grillowany stek z antrykotu podany z masłem czosnkowym. Jednak nie na węglu czy brykiecie, lecz na drewnie. Wszystko przygotowane w sposób ekologiczny i nieszkodliwy dla natury. Czy wysoka wartość energetyczna dania dorówna mocy generowanej przez ogniwa słoneczne?

image_pdfZapisz do PDFimage_printDrukuj