Człowiek

Człowiek jest integralną częścią świata przyrody. Przez tysiące lat jego działania nieodwracalnie zmieniły krajobraz oraz zaburzyły równowagę w świecie natury. To od nas zależy, w jakim otoczeniu przyjdzie nam żyć dalej. Coraz większa świadomość ekologiczna daje nadzieję, że uda się zatrzymać postępującą degradację środowiska naturalnego. Ważne jest, aby żyć w symbiozie z naturą i móc dalej korzystać z jej bogactwa. Wszystko jest w naszych rękach, a przedstawione w filmach z kategorii Człowiek działania i propozycje zachowań mają jeden cel – ochronę różnorodności biologicznej.

Proekologiczne działania gminy

Problem zanieczyszczenia powietrza to jedno z głównych wyzwań, z którym musimy się mierzyć w walce o ochronę środowiska. Jednym z rozwiązań jest poruszanie się ekologicznymi środkami transportu. Takim bez wątpienia jest rower. Jazda na nim ma również zbawienny wpływ na naszą kondycję. O innych zaletach wyboru ekologicznych środków lokomocji opowie Eko-tropiciel oraz jego rozmówcy. 

Smoothie to w ostatnim czasie bardzo popularna propozycja kulinarna. Koktajl sporządzony z odpowiednich składników może być prawdziwą bombą witaminową. To od nas zależy jaki smak, kolor czy właściwości będzie miał napój. Wystarczy wybrać ulubione składniki i zmiksować. Niezwykle proste i bardzo zdrowe. Idealne rozwiązanie po wysiłku fizycznym, np. po jeździe na rowerze.

Proekologiczne działania małej firmy

Jakie działania proekologiczne może wykonywać firma dla ludzi? Sprawdzi to Eko-tropiciel, który odwiedzi jedną z małych regionalnych firm, zajmującą się produkcją ekologicznych opakowań. Czy skupienie się na rozwiązaniach ekologicznych wpływa na rentowność prowadzonej działalności? Czy klienci identyfikują się z produktami , których wytworzenie nie działa negatywnie na przyrodę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w felietonie.

W Kuchni dzisiaj stawiamy na prostotę. Każdy z nas zna majonez. Jest to jeden z tym produktów, którego nie brakuje w większości naszych lodówek. Jednak czy każdy z nas zastanowił się, jak się go robi? Okazuje się, że jego przygotowanie zajmuje kilka minut i jest bardzo proste. Taki własnoręcznie przyrządzony majonez oprócz walorów smakowych jest również znacznie zdrowszy. Zamiast sięgać po ten produkt na półkę sklepową, warto poświęcić chwilę i przygotować go samemu.

Proekologiczne działania w rolnictwie

Tematem przewodnim tego odcinka jest porzeczka. Owoc niedoceniany, a zawierający dużo witamin
i składników mineralnych ważnych dla naszego organizmu. Głównym bohaterem jest także Pan Dariusz, który o porzeczkach wie wszystko. Prowadzi on ekologiczną uprawę tych roślin. Opowie
o początkach swojej działalności i o wymiernych korzyściach, które wynikają z takiego sposobu uprawiania roślin.

Porzeczki nie może również zabraknąć w działaniach kulinarnych. Kucharz tym razem puści wodzę fantazji i przygotuje porzeczkową piankę.  Do jej zrobienia wykorzysta elementy kuchni molekularnej. Okazuje się jednak, że każdy z nas może przygotować podobny deser we własnej kuchni.

Proekologiczne działania w codziennym życiu

Jak żyć ekologicznie? Oto jest pytanie… To, że szanujemy naturę i mądrze z niej korzystamy, samo w sobie jest ekologiczne. Eko-tropiciel sprawdzi, czym jest permakultura.
Czy można uprawiać ogródek bez plewienia, przekopywania i podlewania? Okazuje się, że tak. Wymaga to trochę pracy na początku, jednak później można już tylko czerpać z dobrodziejstw natury. Pesto w wariacji opolskiej. To będzie wynik dzisiejszych działań kuchennych. Do zrobienia użyte zostaną składniki z własnego ogródka. Natka pietruszki, lubczyk czy kolendra to zioła, które każdy z nas może wyhodować samodzielnie. Potrawa przygotowana z własnoręcznie uprawianych produktów, oprócz niepowtarzalnego smaku, daje również ogromną satysfakcję.

Proekologiczne działania podczas wypoczynku

Czy w regionie można wypocząć ekologicznie na łonie natury? Odpowiedź brzmi: tak! Możliwości takie daje ranczo położone w obszarze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Z dala od zgiełku miasta można poczuć się bliżej natury. Właściciele tego miejsca opowiadają o tym, jakie korzyści wynikają z takiej formy wypoczynku.
Tym razem Kucharz nie przygotuje żadnej potrawy, ale pokaże jak sprawnie wyfiletować rybę. Umiejętnie oprawiona ryba pozwala zaoszczędzić produkt. Odpowiednie części można bowiem przeznaczyć na przygotowanie rozmaitych potraw. Od zupy, przez sos, do smażonych filetów. I wbrew pozorom nie jest to czynność czasochłonna i wymagająca specjalnych umiejętności.

image_pdfZapisz do PDFimage_printDrukuj